Aday Özgeçmiş Oluşturdu

  Beyoğlulu Yeni İşe Yerleştirildi

işverenler ile iş arayanlar
BEYİM de buluşuyor
İşverenler gelsin

İşverenler gelsin

İşverenler gelsin

Beyoğlu’nda faaliyet gösteren işletmelerimize profesyonel insan kaynakları hizmetlerini ücretsiz veriyor; 36 aylık SSK işveren payı muafiyeti ile büyük fırsatlar sunuyoruz. 

İnsan kaynakları departmanına her ölçekteki işletme sahip olamıyor. Bazıları bu hizmeti dışarıdan alırken özellikle KOBİ niteliği taşıyan işletmeler çoğunlukla faaliyetlerini herhangi bir insan kaynakları stratejisi olmaksızın sürdürüyor. Bu da personel istikrarını bozuyor. Sürekli işe giriş çıkışlarla işletmelerin personel maliyetleri katlanıyor.
Personel nitelikleri ile iş arasındaki denklem doğru kurulamadığından personel döngüsü hızlanıyor. Bu noktada, Beyoğlu’ndaki işletmeler için devreye giriyor.

BEYİM’de, talebe binaen Beyoğlu’ndaki işletmelerimize insan kaynakları, danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini ücretsiz veriyoruz. Bu hizmet işletmeye özgü verilebildiği gibi genelde işletme temsilcilerinin toplu katıldığı etkinlikler vasıtasıyla gerçekleşiyor. İşletmelerin personel ihtiyacını öncelikle mesleki eğitim progamlarımızla çözümlüyor, eğitimli çalışan istihdamı sağlıyoruz.

Aynı zamanda İŞ-KUR desteği ile 36 aylık SSK işveren payı muafiyeti ile Beyoğlu’nda faaliyet gösteren işletmelerimize büyük fırsatlar sunuyoruz.

İşverenler ne ister?

İşverenler, adayların özgeçmişlerini inceledikleri zaman hangi adayın firma bünyesinde daha iyi çalışabileceğini öngörebilir ve hangi adayın niteliklerinin firmanın gelişim sürecinde daha etkili kullanılabileceğini anlayabilir. Bir adayın özgeçmişi üzerine sorulabilecek belli sorular vardır ve bu soruların her işverene göre yanıtları farklıdır.

Ama öncelikli dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar şunlardır:   
• Biz, kimiz?
• Ne iş yapıyoruz ve nasıl bir aday arıyoruz?
• Aranılan aday, firmada karşılaşacağı sorunların üstesinden gelebilir mi?
• Aday, firmaya kısa sürede uyum sağlayabilecek mi?
• Aday, firmanın hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olabilir?
• Aday, İş deneyimi açısından yeterli mi?

Bunlara ek olarak bir de “Başka bir aday yerine, bu adayı tercih etmeyi gerektirecek ‘’Ne tip nitelikleri var?” sorusuna işverenin karar alırken cevap verebilmesi gereklidir.